Home : Leadership : Chief of Staffs : COMUSNAVCENT

Captain Benjamin J. Allbritton

Chief of Staff, U.S. Naval Forces Central Command


Captain Benjamin J. Allbritton

Chief of Staff,
U.S. Naval Forces Central Command

Originally from Benton, Arkansas, Capt. Allbritton attended Northwestern University from August 1989 to June 1993. He graduated with a Bachelors of Arts in English and a commission from the NROTC program. He graduated with distinction from the U.S. Naval War College Nonresident Program in 2000, completing JPME I certification. He graduated with distinction from National University in 2005 with a Masters Degree in Management.


Afloat, Capt. Allbritton’s assignments include: USS John A. Moore (FFG 19) as electronics maintenance officer and auxiliaries and electrical officer; USS Lake Champlain (CG 57) as fire control officer; and USS McClusky (FFG 41) as operations officer. His executive officer tours included USS Antietam (CG 54) from May 2006 to January 2008, USS Gridley (DDG 101) from December 2009 to March 2011, and USS Boxer from June 2015 to December 2016. 

He has commanded three warships including USS Hurricane (PC 3) from February 2003 to December 2004, USS Gridley (DDG 101) from March 2011 to September 2012, and USS Boxer (LHD 4) from December 2016 to July 2018.  His ships won various awards and commendations including 4 battle efficiency awards.

Ashore, he served as a tactical warfare instructor at Fleet Combat Training Center Pacific, where he certified as a master training specialist. He was flag speech writer for commander, Naval Surface Force, U.S. Pacific Fleet in 2005. Capt. Allbritton completed a one-year GSA tour as a joint strategist at Multi-National Force-Iraq CJ-5 Strategy, Plans, and Assessments in May 2009. He also completed a tour with Engineering Assessments Pacific as executive officer and senior assessor conducting engineering material and operations assessments on ships assigned to Commander Naval Surface Force, U.S. Pacific Fleet.

Capt. Allbritton reported to COMUSNAVCENT in August 2018.

His awards include the Legion of Merit, Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal (four awards), Navy Commendation Medal (three awards) and Navy Achievement medal (two awards) as well as various unit and personal decorations.